Meningen van analisten over Oranje verdeeld: 'Word er moe van om naar te kijken'

Analisten vol lof over Oranje-debutanten, Perez kritisch | VN
Praat mee!

Het Nederlands elftal speelde donderdagavond met 1-1 gelijk tegen Duitsland. Na afloop werd er bij de verschillende voetbalprogramma's uitgebreid nagepraat over het eerste duel van Oranje onder Xavi. Vooral de debutanten Ruben van Bommel en Mexx Meerdink kregen veel aandacht, terwijl Kenneth Perez en Valentijn Driessen ook kritisch waren op verschillende onderdelen van het Nederlands elftal. VoetbalNieuws zet de reacties van de analisten voor je op een rijtje.

Veel lof voor Van Bommel en Meerdink

Hans Kraay junior was na afloop diep onder de indruk van Ruben van Bommel. De aanvaller maakte als invaller direct het verschil met een prachtige assist op Cody Gakpo, die in de blessuretijd voor de 1-1 zorgde.

"Ruben van Bommel. Wat een waanzinnig buitenkant-balletje", vertelt Kraay bij ESPN. "Die bal is zo natuurlijk gegeven en hij wordt ook heerlijk afgemaakt. Het lijkt een beetje op een goal die we in Dortmund maakten in 1974 tegen Brazilië."

De analist was zo enthousiast dat hij er zelfs een grap aan koppelde. "Weet je, de komende drie dagen zijn voor mij helemaal goed, al slaap ik drie dagen op de logeerkamer. Ruben van Bommel maakt alles goed."

Ook Rafael van der Vaart was zeer positief over de debutant. "Deze goal is buitencategorie", zei hij bij de NOS. "Een bal met de buitenkant van je voet geven is al heel moeilijk, maar met zóveel vertrouwen en zóveel gevoel... Luka Modric geeft ze nog zo."

Ook Ronald de Boer kon genieten van de late gelijkmaker. "Ook die goal van Gakpo. Johan Cruijff deed het zo tegen Brazilië. Echt fantastisch." Van der Vaart sloot zich daarbij aan: "Alles klopte eraan."

Van der Vaart en De Boer waren daarnaast enthousiast over het optreden van Meerdink. "Hij speelde heel goed en was sterk in de kopduels die hij uitvocht. Meerdink was balvast en kreeg twee of drie goede kansen. Hij maakte nog een goal die werd afgekeurd. Ik vond het echt een geweldig debuut", aldus Van der Vaart.

De Boer zag eveneens genoeg positieve momenten. "Hij glijdt hem naar binnen, wij juichten al", zei hij over een grote kans van Meerdink. Volgens Van der Vaart was het vooral pech dat de spits de bal niet goed raakte. "De bal kwam net een beetje onder z'n kuit. Dat was pech, maar hij staat er wel."

Kritiek op Van Hecke en Xavi

Niet iedere analist was echter overtuigd van het optreden van Oranje. Kenneth Perez richtte zijn kritiek vooral op Jan Paul van Hecke. De verdediger speelde de volledige wedstrijd naast Virgil van Dijk, maar kon de ESPN-analist niet overtuigen.

"Van Hecke was echt ongelooflijk matig, in alles", stelde Perez. "Aan de bal is het echt een kriem." Volgens de oud-voetballer heeft Van Hecke vooral moeite wanneer situaties op het veld anders lopen dan verwacht. "Als er iets moet gebeuren wat een beetje onvoorzien is, dan heeft hij echt geen idee. Hij schiet de bal zomaar ergens naartoe."

Perez ziet daarom een mogelijke oplossing wanneer Jurriën Timber volledig fit is. "Ik weet niet hoe ver Timber is? Maar dat wordt wel echt een verbetering voor het Nederlands elftal."

Ook Valentijn Driessen bleef kritisch op het eerste optreden van Xavi als bondscoach. De journalist van De Telegraaf zag wel passie en energie, maar was niet overtuigd van het voetbal dat Oranje op de mat legde.

"Behoudens de passie, energie en positieve houding van de eerste tot de laatste minuut kon het spel van het Nederlands elftal nauwelijks bekoren", schrijft Driessen. Volgens hem was "het niveau van beide teams ronduit matig".

Driessen ziet daardoor nog een lange weg voor Xavi. "Xavi mag zijn internationals dan hebben overtuigd van zijn spelsysteem; hij heeft nog een lange weg af te leggen alvorens zijn familie dit ook op het veld tot uitvoer kan brengen."

Perez was ondertussen juist enthousiast over de invalbeurt van Meerdink, maar plaatste daar een duidelijke kanttekening bij richting Brobbey. "Ik vond het bijzonder leuk om te zien hoe balvast Mexx Meerdink was", aldus de analist. "Zijn aannames sprongen niet van zijn voet, omdat hij meer onder druk stond."

Over Brobbey was Perez minder enthousiast. "Brobbey vind ik ook geinig en sterk, maar ik word een beetje moe dat het niet verfijnd is. Ik word er moe van om naar te kijken."