'Oekraïne wacht op actie van UEFA na opkomst van 'nep-Shakhtar' in Rusland'

UEFA ligt onder vuur nadat het maandenlang niet heeft gereageerd op een klacht van de Oekraïense voetbalbond. De kwestie draait om twee clubs die in Rusland spelen onder de namen Shakhtar Donetsk en Zorya Luhansk.
Volgens The Guardian verzocht de Oekraïense voetbalbond (UAF) UEFA in oktober vorig jaar om onderzoek te doen naar de situatie. Tot op heden zou een reactie zijn uitgebleven.
De controverse zit in het feit dat de clubs in Rusland geen onderdeel zijn van de officiële Oekraïense clubs. De echte Shakhtar Donetsk en Zorya Luhansk komen nog altijd uit in de Oekraïense competitie. Shakhtar veroverde deze maand zelfs zijn zestiende landstitel en plaatste zich voor de competitiefase van de Champions League.
In het Russische competitiesysteem zijn inmiddels clubs actief onder de namen Shakhtar Donetsk en Zorya Luhansk. Volgens de Oekraïense voetbalbond opereren deze teams vanuit door Rusland bezette gebieden in Oekraïne. De UAF stelt dat Rusland daarmee probeert Oekraïense voetbalidentiteit toe te eigenen en onder te brengen in het Russische voetbal.
Dat verwijt wordt versterkt doordat de Russische variant van Shakhtar op zijn website verwijst naar de historie van de echte Oekraïense topclub. Sportief doet de ploeg het bovendien goed, want de club staat momenteel bovenaan in de Russische vierde divisie en maakt kans op promotie.
Volgens de UAF is de situatie in strijd met de regels van het internationale voetbal. De bond stelt dat deelname aan Russische competities zonder toestemming van Oekraïne een schending vormt van de territoriale jurisdictie van de Oekraïense voetbalbond. In een brief aan UEFA sprak de UAF zelfs van 'een gecoördineerde politieke poging om de bezetting te legitimeren en de identiteit van het Oekraïense voetbal uit te wissen.'
De zaak ligt extra gevoelig omdat ook clubs uit de geannexeerde Krim deelnemen aan dezelfde competitie. Oekraïne ziet daarin een verdere integratie van bezette gebieden binnen het Russische voetbalsysteem, terwijl UEFA vooralsnog geen publiek standpunt heeft ingenomen.









