Update: Gabon heft sancties na Afrika Cup-blamage op, Aubameyang weer welkom

Gabon heeft keihard ingegrepen na de uitschakeling in de groepsfase van de Afrika Cup 2025. De nationale ploeg is door de overheid tot nader order geschorst. Ook zijn aanvoerder Bruno Ecuele Manga en sterspeler Pierre-Emerick Aubameyang niet langer welkom.
De maatregel volgt op een dramatisch toernooi, waarin Gabon als laatste eindigde in Groep F. In het laatste duel leek de ploeg op weg naar eerherstel met een 2-0 voorsprong tegen Ivoorkust, maar drie tegentreffers bezegelden de uitschakeling. Aubameyang scoorde eerder tegen Mozambique, maar miste het slotduel door een dijblessure. Manga begon op de bank.
De Gabonese regering sprak van een 'oneervolle' prestatie en maakte de sancties bekend via een verklaring op nationale televisie. De volledige technische staf is per direct ontslagen. 'De waarden van ethiek en voorbeeldgedrag zijn geschonden', aldus het communiqué.
Aubameyang is all-time topscorer van Gabon met 41 goals, Manga recordinternational met 105 interlands. Beiden zijn nu uitgesloten van interlands. De overheid roept de voetbalbond op om verantwoordelijkheid te nemen voor de sportieve malaise.
Update: Pierre-Emerick Aubameyang heeft zich voor het eerst uitgesproken sinds de harde maatregelen van de Gabonese overheid. De spits van Olympique Marseille, die het laatste groepsduel op de Afrika Cup miste door een dijblessure, reageerde op X op kritiek dat hij zelf het probleem zou zijn. "De problemen zijn veel dieper dan de kleine persoon die ik ben", schreef hij. Aubameyang lijkt daarmee te wijzen op structurele problemen binnen de nationale ploeg.
Update (12 januari): Alle sancties tegen het nationale elftal van Gabon zijn opgeheven. Dat betekent dat zowel de schorsing van het team als de uitsluiting van Pierre-Emerick Aubameyang en Bruno Ecuele Manga is teruggedraaid. De regering wil nu vooruitkijken naar de kwalificaties voor de Afrika Cup 2027.




